Serieomgång 2 – Eriks krönika

Helgen den 3-4 maj anordnade klubben en serietävling i Styrkelyft, klassiskt styrkelyft, bänkpress och klassisk bänkpress. Nedan följer en kort redogörelse för denna, längst ner refereras resultaten.

Vi valde den här gången att dela upp tävlingsmomenten så att bänkpressen gjorde sin tävling på fredagen och styrkelyftarna sin på lördagen. I efterhand får vi konstatera att detta var ett framgångsrecept. Det är ofta svårt att hitta folk som kan hjälpa till och med detta upplägg kunde styrkelyftarna hjälpa till på fredagen med klovning och sekretariat och bänkpressarna kunde i sin tur återgälda tjänsten på lördagen.

I serien ligger vårt lag i styrkelyft tvåa i allsvenskan och fick 1242,56 med sig från denna omgång. Ettan i serien, Jokkmokk, leder med 208 poäng med en omgång kvar. Laget i bänkpress ligger också i allsvenskan och fick 350 poäng med sig.

De klassiska lagen ligger i division 1. Här placerar sig Falkenberg på en åttonde plats än så länge och fick 1014,51 poäng med sig från denna omgång.

Flera personliga rekord sattes av olika lyftare. Jonas Westerdal lyfte imponerande 245kg i bänkpress, en ökning med 5kg. Undertecknad (Erik) lyckades få upp 210kg i böjen, ett personbästa med 5kg och 175kg i bänkpress, också en ökning med 5kg.

Vill också uppmärksamma Joakim Hallberg som gjorde en stabil insats i klassiskt styrkelyft efter att endast ha tävlat i bänkpress en tid, kul att se Jocke! Några andra lyftare som förtjänar att uppmärksammas är förstås de som gjorde sin första tävling, alltid roligt med nya talanger!

Extra roligt var att en av klubbens mest aktiva lyftare, Daniel Marmander reste ändå från Skottland för att delta i tävlingen, ett sådant engagemang uppskattas! Dessutom knep Daniel en plats i laget i både bänkpress och styrkelyft så det var onekligen en fördel att han reste hela vägen.

Våra lag bestod denna gång av:

Styrkelyft: (allsvenskan)

 • Kristian Möller, 440p

 • Marcus Tobjörk, 405p

 • Daniel Marmander, 396p

 

Det klassiska laget i styrkelyft (division 1) bestod av:

 • Carl Raask, 345p

 • Joakim Hallberg, 345p

 • Oscar Björk, 232p

 

I bänkpress (allsvenskan) bestod laget av:

 • Jonas Westerdal, 145p

 • Erik Karlsson, 104p

 • Daniel Marmander, 100p

 

I klassisk bänkpress (division 1):

 • Joakim Hallberg, 96p

 • Fredrik Larsson, 94p

 • Oscar Björk, 85p